The BAFTA awards are at the Royal Opera House, Covent Garden, London on Sunday 12th February 2012. Below is a list of nominees plus our own predictions for who we think will win (but not necessarily who we’d like to see win.) plus links to those films we’ve reviewed. How will we do with our predicting? We’ll let you know after the big night.
Just so you know, some of the films like Bridesmaids and Rise of the Planet of the Apes may not carry a review on this site, but that’s not to say we’ve not seen them.

Don’t forget to Tweet Us your thoughts @FilmFridays. The FilmFridays Oscar list will follow these awards.

Best Film

Nominees: The Artist (2011)
The Descendants (2011)
Drive (2011)
The Help (2011)
Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
The Artist (2011)

And the winner is..

 The Artist (2011)

Alexander Korda Award for Outstanding British Film of the Year

Nominees: My Week with Marilyn (2011)
Senna (2010)
Shame (2011)
Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
We Need to Talk About Kevin (2011)
Tinker Tailor Soldier Spy (2011)

And the winner is..

 Tinker Tailor Soldier Spy (2011)

Best Actor

Nominees: George Clooney for The Descendants (2011)
Jean Dujardin for The Artist (2011)
Michael Fassbender for Shame (2011)
Gary Oldman for Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
Brad Pitt for Moneyball (2011)
Gary Oldman for Tinker Tailor Soldier Spy

And the winner is..

 Jean Dujardin for The Artist (2011)

Best Actress

Nominees: Bérénice Bejo for The Artist (2011)
Viola Davis for The Help (2011)
Meryl Streep for The Iron Lady (2011)
Tilda Swinton for We Need to Talk About Kevin (2011)
Michelle Williams for My Week with Marilyn (2011)
Meryl Streep for The Iron Lady (2011)

And the winner is..

 Meryl Streep for The Iron Lady (2011)

Best Supporting Actor

Nominees: Kenneth Branagh for My Week with Marilyn (2011)
Jim Broadbent for The Iron Lady (2011)
Jonah Hill for Moneyball (2011)
Philip Seymour Hoffman for The Ides of March (2011)
Christopher Plummer for Beginners (2010)
Kenneth Branagh for My Week with Marilyn (2011)

And the winner is..

 Christopher Plummer for Beginners (2010)

Best Supporting Actress

Nominees: Jessica Chastain for The Help (2011)
Judi Dench for My Week with Marilyn (2011)
Melissa McCarthy for Bridesmaids (2011)
Carey Mulligan for Drive (2011)
Octavia Spencer for The Help (2011)
 Octavia Spencer for The Help (2011)

And the winner is..

 Octavia Spencer for The Help (2011)

David Lean Award for Achievement in Direction

Nominees: Tomas Alfredson for Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
Michel Hazanavicius for The Artist (2011)
Lynne Ramsay for We Need to Talk About Kevin (2011)
Nicolas Winding Refn for Drive (2011)
Martin Scorsese for Hugo (2011/II)
 Michel Hazanavicius for The Artist (2011)

And the winner is..

 Michel Hazanavicius for The Artist (2011)

Best Screenplay (Original)

Nominees: The Artist (2011): Michel Hazanavicius
Bridesmaids (2011): Annie Mumolo, Kristen Wiig
The Guard (2011): John Michael McDonagh
The Iron Lady (2011): Abi Morgan
Midnight in Paris (2011): Woody Allen
 Midnight in Paris (2011): Woody Allen

And the winner is..

 The Artist (2011): Michel Hazanavicius

Best Screenplay (Adapted)

Nominees: The Descendants (2011): Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
The Help (2011): Tate Taylor
The Ides of March (2011): George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Moneyball (2011): Steven Zaillian, Aaron Sorkin
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Bridget O’Connor, Peter Straughan
 The Help (2011): Tate Taylor

And the winner is..

Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Bridget O’Connor, Peter Straughan 

Best Cinematography

Nominees: The Artist (2011): Guillaume Schiffman
The Girl with the Dragon Tattoo (2011): Jeff Cronenweth
Hugo (2011): Robert Richardson
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Hoyte Van Hoytema
War Horse (2011): Janusz Kaminski
 The Artist (2011): Guillaume Schiffman

And the winner is..

 The Artist (2011): Guillaume Schiffman

Best Editing

Nominees: The Artist (2011): Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
Drive (2011): Matthew Newman
Hugo (2011): Thelma Schoonmaker
Senna (2010): Gregers Sall, Chris King
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Dino Jonsäter
 Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Dino Jonsäter

And the winner is..

 Senna (2010): Gregers Sall, Chris King

Best Production Design

Nominees: The Artist (2011): Laurence Bennett, Robert Gould
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011): Stuart Craig, Stephenie McMillan
Hugo (2011): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Maria Djurkovic, Tatiana Lund
War Horse (2011): Rick Carter, Lee Sandales
 Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011): Stuart Craig, Stephenie McMillan

And the winner is..

 Hugo (2011): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo

Best Costume Design

Nominees: The Artist (2011): Mark Bridges
Hugo (2011): Sandy Powell
Jane Eyre (2011): Michael O’Connor
My Week with Marilyn (2011): Billy West
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Jacqueline Durran
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Jacqueline Durran

And the winner is..

 The Artist (2011): Mark Bridges

Anthony Asquith Award for Film Music

Nominees: The Artist (2011): Ludovic Bource
The Girl with the Dragon Tattoo (2011): Trent Reznor, Atticus Ross
Hugo (2011): Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Alberto Iglesias
War Horse (2011): John Williams
 The Artist (2011): Ludovic Bource

And the winner is..

 The Artist (2011): Ludovic Bource

Best Make Up/Hair

Nominees: The Artist (2011)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
Hugo (2011)
The Iron Lady (2011)
My Week with Marilyn (2011)
 The Iron Lady (2011)

And the winner is..

 The Iron Lady (2011)

Best Sound

Nominees: The Artist (2011)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
Hugo (2011)
Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
War Horse (2011)
 The Artist (2011)

And the winner is..

 Hugo (2011)

Best Achievement in Special Visual Effects

Nominees: The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn (2011)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)
Hugo (2011)
Rise of the Planet of the Apes (2011)
War Horse (2011)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)

And the winner is..

 Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)

Best Film not in the English Language

Nominees: Incendies (2010)
Pina (2011)
Potiche (2010)
A Separation (2011)
The Skin I Live In (2011)
 Potiche (2010)

And the winner is..

 The Skin I Live In (2011)

Best Animated Feature Film

Nominees: The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn (2011)
Arthur Christmas (2011)
Rango (2011)
 The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn (2011)

And the winner is..

Rango (2011) 

Best Documentary

Nominees: George Harrison: Living in the Material World (2011)
Project Nim (2011)
Senna (2010)
 Senna (2010)

And the winner is..

 Senna (2010)

Orange Wednesdays Rising Star Award

Nominees: Adam Deacon
Chris Hemsworth
Tom Hiddleston
Chris O’Dowd
Eddie Redmayne
Chris O’Dowd

And the winner is..

 Adam Deacon

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

Nominees: Attack the Block (2011): Joe Cornish
Black Pond (2011): Will Sharpe, Tom Kingsley, Sarah Brocklehurst
Coriolanus (2011): Ralph Fiennes
Submarine (2010): Richard Ayoade
Tyrannosaur (2011): Paddy Considine, Diarmid Scrimshaw
Submarine (2010): Richard Ayoade

And the winner is..

Tyrannosaur (2011): Paddy Considine, Diarmid Scrimshaw 

Best Short Animation

Nominees: Abuelas (2011)
Bobby Yeah (2011)
A Morning Stroll (2011)
 Bobby Yeah (2011)

And the winner is..

 A Morning Stroll (2011)

Best Short Film

Nominees: Chalk (2010)
Mwansa the Great (2011)
Only Sound Remains (2010)
Pitch Black Heist (2011)
Two & Two (2010)
 Only Sound Remains (2010)

And the winner is..

Pitch Black Heist (2011) 
Share
Leave a comment

Leave a Reply